BIP

Dziennik elektroniczny

Zrealizowane projekty unijne

Licznik odwiedzin

Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 


Designed by:

Stop „Cyberprzemocy”
niedziela, 24 lutego 2019 15:28

Czym jest cyberprzemoc? Cyberprzemoc (ang. cyberbullying) zdefiniować można jako przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Najczęściej terminu tego używa się w odniesieniu do przemocy rówieśniczej z użyciem telefonów komórkowych lub Internetu. Podstawowe formy cyberprzemocy to: nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem Sieci, rejestrowanie niechcianych zdjęć i filmów, publikowanie w Internecie lub rozsyłanie przy użyciu telefonu komórkowego ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć, podszywanie się w Sieci pod rówieśników. Do działań określanych mianem cyberprzemocy wykorzystywane są m.in: poczta elektroniczna, czaty, komunikatory, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe, grupy dyskusyjne, telefony komórkowe, serwisy SMS i MMS.

Dzieci często podejmują działania określane mianem cyberprzemocy nie mając świadomości możliwych konsekwencji. Tymczasem specyfika mediów elektronicznych sprawia, że intensywność i zasięg doznawanej przez ofiary krzywdy przekracza czasami ich możliwości poradzenia sobie z taką, nawet pozornie błahą, sytuacją i może prowadzić to prawdziwej tragedii. Zapobieganie cyberprzemocy wymaga uświadomienia najmłodszym, na czym polega ten problem i jakie może mieć konsekwencje zarówno dla ofiary jak i sprawcy. Dzieci muszą też wiedzieć jak się zachować w  sytuacji doświadczania przemocy w Sieci, gdzie szukać pomocy.

Dnia 19 lutego 2019 r odbył  się w naszej szkole apel  profilaktyczny „Stop cyberprzemocy?. Głównym celem apelu było zwiększenie świadomości na temat zjawiska cyberprzemocy oraz uwrażliwienie na konsekwencje tego typu działań. Uczniowie poznali nowe pojęcie „fonoholizm” – nadużywanie smartfonów przez dzieci. Obejrzeli krótkie filmiki dotyczące ich nadużywania, cyberprzemocy oraz obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy V dotyczące praw autorskich w sieci.

Ile młodych osób jest uzależnionych od swojego smartfona? W odpowiedzi słyszę: wszyscy, prawie wszyscy, zdecydowana większość, 90%, 70%. Zastanawialiście się kiedyś, ile czasu Wasze dzieci spędzają, przeglądając portale społecznościowe, korzystając z smarfona, komputera, grając w różne gry internetowe, korzystając z internetu w komórce.? Czy social media mogą uzależniać? Czy korzystanie z nich może mieć negatywne konsekwencje?

 

Ogłoszenia