BIP

Dziennik elektroniczny

Zrealizowane projekty unijne

Licznik odwiedzin

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 


Designed by:

V Marsz Katyński
niedziela, 14 kwietnia 2019 15:36

V Marsz w Busku-Zdroju zorganizowano w 79. rocznicę Zbrodni Katyńskiej upamiętniając oficerów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza oraz funkcjonariuszy policji pomordowanych przez sowietów w 1940 r. 13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, które zostało uchwalone w 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD. W czwartek 11 kwietnia ulicami naszego miasta przeszedł V Marsz Katyński.  W drodze na marsz zuchy zapaliły znicze pamięci pod Dębami Katyńskimi, obok naszej szkoły oraz na placu kościoła pod wezwaniem Św. Brata Alberta w Busku – Zdroju. W marszu uczestniczyła nasza Gromada Zuchowa wraz z drużynową, p. D. Wleciał  oraz jak zawsze niezawodni rodzice.

Jego trasa wiodła od ul. 1-go Maja, następnie przez Park Zdrojowy, aleję Mickiewicza, aż przed budynek ZSP Nr 1 w Busku-Zdroju, gdzie rozegrała się symboliczna scena egzekucji i pochówku polskich oficerów. Marsz poprowadziła młodzież z buskich szkół ubrana w historyczne mundury polskich oficerów oraz pilnujących ich funkcjonariuszy NKWD wśród rekonstruktorów ( w polskich mundurach) znaleźli się uczniowie naszej szkoły Karol, Krystian, Kuba i Sebastian. Tegoroczny marsz był marszem milczenia. W Marszu uczestniczyli  przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucji. Pod adresem zuchów popłynęły  podziękowania za udział w marszu i wzorową postawę od  ks. prałata Marka Podymy, który zmarzniętym zuchom przekazał pieniądze na zakup ciepłych, pysznych gofrów. Dziękujemy!


 

Ogłoszenia