BIP

Dziennik elektroniczny

Zrealizowane projekty unijne

Licznik odwiedzin

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 


Designed by:

Zuchy pamiętają
środa, 11 września 2013 17:47

33 zuchów z naszej Gromady wraz z phm B. Skrzypek wzięło udział  w obchodach 74 rocznicy bitwy pod Broniną. Pieszo pokonaliśmy trasę  z Siesławic do Broniny, był to nasz pieszy rajd na pożegnanie lata. Całą trasę samodzielnie pokonała 4-letnia Natalka Śledzik oraz nie mniej dzielne pięciolatki Nikola Grzesiak, Maciuś Paw i Dominik Sakwa. Najmłodszym zuchom należą się wielkie słowa uznania. Zuchy złożyły wiązankę kwiatów i zapaliły znicz pamięci w hołdzie poległym w tej bitwie żołnierzom.

Później  wzięliśmy udział w ognisku zorganizowanym na placu SOSW w Broninie gdzie zapoznaliśmy się z rysem historycznym na temat stoczonej  na tym terenie bitwy. Najbardziej smakowały nam samodzielnie upieczone kiełbaski.

Zuchy serdecznie dziękują paniom: Ewie Złotnik, Renacie Grzesiak, Wioletcie Poros-Sakwa i Annie Śledzik za opiekę  w czasie rajdu.

Bitwa pod Broniną

9 września 1939 r. na terenie Broniny 22 Dywizja Piechoty Górskiej, dowodzona przez płk dypl. Leopolda Endel-Ragisa stoczyła kilkunastogodzinny krwawy bój z Oddziałem Wydzielonym niemieckiego VII Korpusu. Straty poniesione w boju pod Broniną przez 22DPG były dotkliwe - szacuje się, że na polu bitwy poległo blisko 200 żołnierzy, w tym kilkunastu oficerów. Było wielu rannych. Ponad 1000 żołnierzy dostało się do niewoli. Artyleria dywizji straciła 13 dział lekkich i 4 ciężkie. Szacunkowe straty niemieckie to około 200 poległych i kilkuset rannych. Większość poległych polskich żołnierzy spoczywa na cmentarzu w pobliskim Szczaworyżu i cmentarzu parafialnym w Busku-Zdroju.Ocenia się, że bitwa pod Broniną była  jedną z największych bitew wojny obronnej 1939 r. na terenie ówczesnego województwa kieleckiego.


 

Ogłoszenia