• Dzień Bezpiecznego Internetu - „Stop Hejt” w ramach akcji #świętokrzyskieNIEhejtuje, szanuj, nie hejtuj.

          • W Polsce i na całym świecie obchodzony jest DBI. Musimy razem edukować, informować i budować świadomość. Po to, byśmy byli wszyscy odpowiedzialnymi użytkownikami Internetu. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w Internecie m. in. cyberprzemocą, hejtem. Hejt, czyli internetowe obrażanie, jest obecny m.in. w komentarzach pod artykułami, filmami, zdjęciami, w serwisach z memami, na czatach Specyficzną kategorią hejtu jest tzw. mowa nienawiści, która obraża osoby ze względu na cechy, takie jak rasa lub pochodzenie. Agresja werbalna, szczególnie odnosząca się do wyglądu czy zachowań młodych ludzi, potrafi być dla nich szczególnie dotkliwym doświadczeniem, które powoduje wysoki poziom negatywnych emocji, jak wstyd, strach, poczucie braku akceptacji. Hejt i mowa nienawiści w Internecie niosą za sobą konsekwencje nie tylko dla ofiar, ale także dla  świadków, którzy oswajają się ze słowną przemocą w Internecie. W kwestii obrażania w Internecie kluczową kwestią jest rozważne reagowanie na to zjawisko. Reagować powinni wszyscy, zarówno ofiary, jak i świadkowie hejtu.

            Dnia 4.03.2022r. w ramach akcji: #świętokrzyskieNIEhejtuje, uczniowie klasy VII i VIII pod kierunkiem pań: J. Wójcik oraz A. Buckiej przygotowali krótkie przedstawienie dotyczące hejtu pt. „Stop hejt”. W rolę hejtera wcieliła się pani psycholog Agnieszka Bucka. Pokazała nam jak zachowuje się osoba (hejter), która robi komuś krzywdę w Internecie,  jak i może w życiu codziennym. Chłopiec, grający rolę specjalisty od kontaktów międzyludzkich w Internecie, przedstawił nam zasady reagowania na agresję w Internecie.

            1. Nie bierz do siebie hejtu. To hejter jest słaby, a nie ty.
            2. Zastanów się, zanim odpowiesz na „hejterski” komentarz. Nie daj się ponieść emocjom, nie odpowiadaj pod wpływem chwili.
            3. Nie odpowiadaj agresją na agresję – w ten sposób jedynie prowokujesz hejtującego do dalszego obrażania.
            4. Nie lajkuj, nie udostępniaj „hejterskich” komentarzy – w ten sposób jedynie zwiększasz ich zasięg.
            5. Jeżeli możesz, kasuj nienawistne komentarze.
            6. Zgłaszaj hejt i mowę nienawiści, korzystając z opcji dostępnych na forach lub w mediach społecznościowych.
            7. Nie każda krytyka to hejt. Odróżniaj hejt od konstruktywnej krytyki.
            8. Gdy coś ci się nie podoba lub denerwuje, wyraź to kulturalnie, nie hejtuj
            9. Nie rezygnuj z tego, co robisz, myślisz i mówisz tylko ze względu na hejterów.
            10. Jeżeli nie możesz poradzić sobie z hejterem, zgłoś to osobie zaufanej lub zadzwoń na Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111.
            11. Zablokuj hejt korzystając ze strony www.hejtstop.pl

            Hejt? Hejtu nie promuję, hejt banuję, bo reaguję.

            Szanuj, nie hejtuj!

            „Internet jest wspaniałym źródłem informacji, narzędziem do nauki i oknem na świat. Korzystać z niego należy jednak w sposób świadomy i bezpieczny”.

            „Jak radzić sobie w sytuacji doświadczenia przez dziecko zjawiska hejtu” - hejt

          • Działajmy razem!

          • Pod takim hasłem przebiegał tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu w całej Polsce. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie, który wykorzystywał ich kreatywność oraz umiejętności tworzenia grafik w programach, które wykorzystują podczas zajęć informatycznych. Uczniowie przygotowali plakaty promujące Dzień Bezpiecznego Internetu, aby przybliżyć swoim kolegom i koleżankom co jest ważne w Internetowym Świecie, aby czuć się bezpiecznie. Dla najbardziej twórczych prac przewidziano nagrody, a należeli do nich:
            I miejsce dla Leny Szymańskiej,
            II miejsce dla Dominika Sakwy,
            III miejsce dla Dominiki Jarosz,
            Wyróżnienie dla  Kingi Czerw.

            Wszystkim serdecznie gratulujemy!

          • Z aparatem do biblioteki

          • 4 marca ogłoszono wyniki szkolnego konkursu fotograficznego, w którym wzięli udział uczniowie klas IV -VIII. Co prawda nie oceniamy książki po okładce, ale wykorzystanie jej do zrobienia super przemyślanych zdjęć to już zupełnie coś innego. Nasi uczniowie wyruszyli zatem, miedzy półki bibliotek i własnych regałów z książkami, w poszukiwaniu tej, która i treścią i okładką sprostała ich wymaganiom. W taki sposób powstały wspaniałe ujęcia, z których wyłoniono najlepsze prace w konkursie „Ubierz się w książkę”:
            I miejsce dla Jakuba Świątka,
            II miejsce dla Leny Szymańskiej i Natalii Ambroży,
            III miejsce dla Piotra Kułakowskiego.
             
            Wszystkim serdecznie gratulujemy!